Vejeteryan Diyet ve Sağlık Üzerine Etkileri

Vejeteryan diyetlerin kilo kaybı üzerine ,düşük kalorili diyetlerden daha etkin olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle ,kas içi (intramusculer) yağı azaltmada (Kas içi yağı azaltmak, glukoz ve lipit metabolizmasını iyileştirmektedir), çok daha etkili olduğunu buna bağlı olarak ta metabolizma hızını arttırdığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Metabolik sendrom ve tip 2 diyabetliler, kilo veremeyenler için çok çok önemli gelişme olduğu söylenebilir. Dolayısıyla kilo yönetimini ciddiye alan ve genç ve sağlıklı kalmak isteyen herkes için de bu durum geçerlidir.

Avrupa Diyabet Çalışması Birliği’nin (EASD) resmi önerilerine göre diyetleri planlanan  Tip 2 diyabetli 74 hastaya randomize, vejeteryan diyet ve  geleneksel diyabetik diyet uygulanmış ve 6 ay kadar takip edilmiş. Vejeteryan diyetin içeriği, az yağlı hayvansal kaynaklı besin olan yoğurt ile sınırlanmış, sebzeler, tahıllar, baklagiller, meyveler ve kuruyemişlerden oluşturulmuş.

 

Çalışmanın sonucunda Vejeteryan diyetinin, vücut ağırlığının azaltılmasında neredeyse iki kat daha etkili olduğu bulunmuştur, bu da geleneksel diyetle 3,2 kg’lık kayıp sağlarken ,vejeteryan diyet 6,2 kg’lık bir kayba neden olmuştur. Sonuç olarak özellikle intramuscular yağ kaybı sayesinde glukoz ve lipit metabolizmasındaki iyileşmeler kişilerin daha çok kilo vermesine sebep olmuştur. Hem  subkutan(deri altı) hem de subfasyal (kas zarı altı)yağın glikoz ve lipid metabolizmasında ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Subfasyal ve intramüsküler yağ, insülin direnci ve Diyabetin en önemli belirteçlerindendir. Özellikle bu bölgelerdeki azalmanın insülin direncindeki iyileşme ile doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir.

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/07315724.2017.1302367

Paylaş: