Tamarind (Tamarindus indica)-Demirhindi

Birçok faydası olan bu meyveyi tadan mutlaka vardır. Yemek yapmada, sağlık ve ev işlerinde yaygın kullanımı olan tropik meyvenin gelin biraz tanıyalım. Tamarind , Arapçada ‘tamr hindi’ , yani Hint Hurması olarak bilinir. Bizim dilimize de Demirhindi olarak geçmiştir. Kökeni, Afrikanın kuru tropik iklime sahip doğu kesimleridir. Osmanlı mutfağında da çok önemli bir yere sahip olan Demirhindi Şerbeti bu meyveden yapılmaktadır. Özellikle Hindistan ve Mısır’da önemli miktarda yetiştirilmekle birlikte hemen hemen bütün tropik bölgelerde bulunmaktadır. Özellikle estetik (muhteşem çiçekleri –sarı ve hafif pembemsi, değişik yaprakları) , heybetli görünüşü (20-25 m boylanabilir) ve meyvelerinin lezzeti dolayısıyla en beğendiğim ağaçlardandır. Mısırda ve Bombay sokaklarında bolca görmek mümkündür. İçeriği çok zengin olan bu tropik meyve, yüksek C vitamini içeriğinin yanı sıra, yüksek lif, E vit, Ca, Mg, Na,K içeriği ile dikkat çekmektedir. Tartarik ve malik asidin yanısıra pektin de içermektedir. Demirhindi hamuru, Güney ve Güneydoğu Asya, Meksika, Orta Doğu ve Karayipler’de yemek pişirmek için yaygın olarak kullanılır. Tohumları ve yaprakları da yenilebilir. Soslar, turşular, şuruplar, içecekler ve tatlılarda da kullanılmaktadır. Diğer birçok meyve gibi içeriği dolayısı ile insan sağlığına mucizevi faydaları vardır. Hem meyvesi hem de ağacın bütün bölümleri (yaprağı, kabuğu, çiçeği) çok şifalı içeriklere sahiptir. Demirhindi, geleneksel tıpta önemli yere sahiptir. İçecek formunda ishal, kabızlık, ateş ve peptik ülserlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılmıştır. Kabuk ve yaprakları da yara iyileşmesini sağlamak için kullanılır. Modern tıp bu bitkiyi potansiyel tıbbi kullanımlar için inceleyerek ciddi araştırmalar yapmaktadır. Demirhindi içindeki polifenoller, antioksidanlar sayesinde ,antienflamatuar etkiye sahiptir. Bu özelliği sayesinde kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi hastalıklara karşı koruma sağlayabileceği ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Tohum ekstresi kan şekerinin düşürülmesine de yardımcı olurken, özü vücut kilo vermenize ve karaciğer yağlanmasını tersine çevirmenize yardımcı olabilir .Demirhindi hamuru metal parlatıcı olarak da kullanılabilir. Lekelerin bakır ve bronzdan yardımcı olan tartarik asit içerir. Tamarindin insan sağlığına aşağıdaki faydaları sağlar:

• Kabızlığın giderilmesi yönünden çok faydalıdır.

• Tamarind Meyvesi tüketimi basurdan kurtulmaya yarar.

• Su ,karabiber, karanfil ve cardamom (Kakule) ile karıştırıldığında iştah açıcı olarak mükemmel bir etkiye sahiptir

• Safra kesesi sorunlarında en iyi doğal ilaçtır.

• Ayrıca Tamarind Meyvesi özellikle çocuklarda bağırsak kurtlarından kurtulmak için kullanılan mükemmel bir çözümdür.

• Mükemmel Vitamin C kaynağı

• Tamarind meyvesi C vitamini bakımından son derece zengindir ve c vitamini eksikliğinden kurtulmak için doğal bir çözümdür.

• Bağışıklık sistemini güçlendirir ve ateş düşürmeye yardımcıdır. Tamarind , biraz süt, hurma, şeker, cardamom (Kakule) ve az kafur ile kaynatılarak içilir.

• Tamarind meyvesi solunum yolu hastalıklarında kurtulmak için de kullanılır.

• Tamarind sulandırılarak, yarım çay kaşığı karabiber ve tuz eklenir ve sıcak içilir. Bu sadece solunum yollarını değil tüm vücuttaki zararlı antioksidanları temizler.

• Zengin bir Antioksidan Kaynağı, zengin antioksidan içeriği ile doğal olarak kansere karşı vücudu korur.

• Yapılan hayvan çalışmalarında Meyvesinin kolesterol seviyesinin dengede tutulmasında çok faydalı olduğunu göstermiştir. Böylece vücudu kardiyovasküler hastalıklardan korumaktadır. Ayrıca kan şekerinin dengelendiğinide gösterilmiştir. Son olarak Demirhindi aspirin ve ibuprofen ile etkileşime girerek emilimlerini artırabilir. Bu nedenle bu ilaçları kullananların tamarind tüketmemesi önerilir.

Paylaş: