Süt mü Yoğurt mu Daha Sağlıklı ?

Süt mü Yoğurt mu?

Tabi ki yoğurt!!

Neden mi?

Süt proteini olan Kazein sütün protein içeriğinin %80’ini oluştururken %20’sini Whey proteinleri oluşturur. Büyük moleküller halindeki kazeinin bağırsaktan emilimi zordur yeterince sindirilemez ve kazomorfin olarak kana geçer, kazomorsinin opiat yapısındadır(uyuşturucu maddeler gibi) ve uzun dönemde aşırı tüketimi otizm, şizofreni,depresyon, alerjilere, inflamasyona vb. hastalıklara sebep olabilir. Hatta bu tür hastaların idrarında da opiat görülür. Ayrıca çoğu insanın ve bebeğin barsağında sindirilemeyen süt şekeri laktoz vb. ,kana karışıp birçok alerjik hatalığa sebebiyet verirler.

Süt uygun şekilde fermente edildiğinde büyük bir molekül olan kazein; yoğurt, peynir gibi fermente ürünlere dönüştüğünde küçük parçalara ayrılır ve proteinin emilimi artar. Böylece sağlık riskleri de ortadan kalmış olur.

Ayrıca yoğurdun yapısında kaliteli protein, karbonhidrat ve yağ bulunur, kuru madde içeriği yüksektir. Ayrıca kalsiyum, fosfor, B grubu vitaminler gibi çok değerli besin öğelerini içerir. Ayrıca yoğurdun yararlı probiyotik bakteri, folik asit, niasin, magnezyum ve çinko düzeyi süte kıyasla daha fazladır. Düzenli yoğurt tüketimiyle özellikle çocuklar ve gençler için önerilen günlük A vitamini, folik asit, B 12 vitamini, kalsiyum ve magnezyumun önemli bir bölümü karşılanabilir. Yoğurtta bulunan kalsiyum karbonat formdadır ve göre süte vücutta kullanım düzeyi de yüksektir.

TAM YAĞLIYI TERCİH EDİN:

Yoğurtlar tam yağlı, yağlı, yarım yağlı, az yağlı ve yağsız olarak beş gruba ayrılır. Doymuş yağ içeriği nedeniyle az yağlı veya yarım yağlı süt ürünleri tüketiminin daha sağlıklı olduğu söylenmekte iken . Annals of Internal Medicine’da yayımlanan bir  derlemede süt ürünlerinin içerisindeki doymuş yağın kalp sağlığı üzerinde olumsuz etki oluşturmadığını göstermiştir. Hatta yapılan son çalışmalar tam yağlı süt ürünlerinin yararlı yağ asitleri olan trans palmitoleik asit ve konjuge linoleik asitten zengin olması nediyle kalp sağlığını koruyucu etkisinin oluğunu göstermiştir.Ayrıca yağsız ve az yağlı yoğurtların endüstriyel olarak ,tat ve kıvamı artırmak için jelatin, gum ya da nişasta ve tatlandırıcı eklenebilmektedir. Dolayısıyla yoğurttan faydalanmak hem de lezzeti artırmak adına tam yağlı süt ürünlerini tercih etmelisiniz.

KOYUN, MANDA, KEÇİ, İNEK… Hiç fark etmez hepsi sağlıklı…

Tat açısından en çok inek sütü daha çok tercih edilse de keçi, koyun ve mandanın sütünden de yoğurt yapılır. Ham madde olarak kullanılan bu sütler benzer bileşime sahiptir ve her biri ayrı ayrı kıymetlidir. Aralarında besin bileşimi açısından çok fark yoktur; koyun sütünde sütün kalitesini artıran kuru madde miktarı diğerlerine kıyasla daha fazlayken, manda sütünde protein miktarı yüksek, inek sütünde ise yağ miktarı düşüktür.

Paylaş: