Kereviz Ve Faydaları..

Kereviz, kilo verme yolculuğunuzu destekleyen mucizevi bir besin midir?? İştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilecek bir içeriğe sahipmidir? Gelin beraber inceleyelim.. Kereviz yüksef lif ve su içeriğinin yanı sıra kalsiyum, sodyum, bakır, magnezyum, demir, çinko, potasyum gibi minerallerle doludur ve A, C, E, D, B6, B12 ve K vitamini ve antioksidanlar ve kansere karşı koruyucu poli asetilen içerir. Hepsi bu kadar değil tabi; kereviz riboflavin, folik asit bakımından da zengindir dolayısıyla iştah kontrolü ve kilo kaybı için oldukça destekleyicidir. Çoğu insan sadece kereviz saplarını yemeyi tercih eder, ancak kerevizin yaprakları ve tohumları da aynı derecede yenilebilir ve faydalıdır. Kerevizi en basit ve kolay şekilde tüketmek istiyorsanız yaprakları ile lezzetli tavalar ve çorbalar yada smoothieler yapanilirsiniz.

1. Kilo kaybına yardımcı olur: Kereviz ayrıca sindirim ve kilo kaybını artıran diyet lifi de sağlar – büyük bir sap sadece 10 kalori içerir. Kereviz içindeki yüksek su ve elektrolit yüzdesi dehidratasyonu önler, bu da ödemi azaltır.

2. Oftalmolojik hastalıkları önler: Kereviz çayı damlaları, katarakt riskini azaltarak ve sizi maküler dejenerasyona karşı koruyarak göz sağlığınızı desteler.

3. Böbreklerinizi ve mesanenizi temizler: Kereviz doğada antiseptiktir ve kadınlarda mesane bozukluklarını, böbrek problemlerini ve idrar yolu enfeksiyonlarını önleyebilir.

4. Kanseri önlemeye yardımcı olur: Kereviz, kanserle mücadele bileşenleri olarak kabul edilen ftalitler, flavonoidler ve poliasetilenler içerir. Kereviz yemek, vücutta yüzen serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve böylece kanser gibi ciddi durumların gelişmesini sağlar.

5. Kalp sağlığı için mükemmeldir: Geleneksel ilaçlarda hipertansiyon önleyici bir ajan olarak verilen kereviz, kalp damar sağlığınızı korumaya geldiğinde yardımcı olacağını kanıtlar. Araştırmalar ayrıca kerevizin yüksek tansiyon ve kan basıncını ve kolesterol seviyesini artırmaya yardımcı olabilecek yüksek olduğunu göstermektedir. Kereviz seçerken nelere dikkat etmeli?? Kereviz almadan önce aramanız gereken bazı ipuçları: “Eğildiğinde kopan dik kesikli kereviz seçin ” Renk ne kadar koyu olursa, lezzet o kadar güçlü olur. “kerevizi keserek saklamayın, Taze doğranmış kereviz içerik olarak daha zengindir. ” Buğulanmış kereviz yalnızca lezzetini değil aynı zamanda besin maddelerinin çoğunu da korur – neredeyse yüzde 99’unu.

Kereviz Sapı ve Yaprağının Faydaları

Kansere, sindirim problemlerine ve daha birçok probleme iyi gelen kerevizin diğer faydaları da azımsanmayacak kadar fazladır. Kereviz aslında oldukça sağlıklı bir sebze olmasına rağmen kimi bu sebzeyi çok severken kimisi de gerçekten tam anlamıyla nefret edebiliyor. Kerevizin sapı da yaprakları da kendisi de inanılmaz özelliklere sahiptir. K ve C vitamini, potasyum folik asit, antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Kerevizin lifli yapısı sayesinde sindirimi oldukça kolaydır, kilo kaybını da arttırır. Kerevizin Faydaları Nelerdir?

1. Yüksek kolesterolü düşürür

2. İnflamasyonu önler

3. Karaciğeri korur

4. Kilo vermeye yardımcıdır içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde çok az bir kalori ile iyi bir besin sağlar. Lipid(yağ) metabolizmasını düzenler.

5. Konstipasyonu önler

6. Anti-bakteriyeldir ,enfeksiyonlara karşı koruyucudur

7. Kanserden korur poliasetilen denilen kanserden koruyucu bileşikler bulunmaktadır.

8. Diüretik etkisi sayesinde ödem attırır

Paylaş: