İşte 2019’da Mutlu Ve Huzurlu Olmanın Reçetesi

Zaman zaman kendimizi nedensiz bir şekilde öfkeli ve sinirli hissederiz. Sanki kalbimiz kapana kısılmış veya dokunsalar ağlayacakmış gibi oluruz. Bu yüzden çevremizdeki insanları ve sevdiklerimizi kırarız. Aslında tüm bunların nedeni, beynimizin ürettiği ve davranışlarımızdan sorumlu maddelerin (serotonin, dopamin,oksitosin ve GABA) azalmaya başlamasıdır. Sinirlerimize kontrol etmek, sevdiklerimizi üzmeden mutlu ve huzurlu bir yaşam için, beynimizin ürettiği davranışlarımızı düzenleyen hormonların dengede tutulması gerekir. Bu hormonları biraz tanıyalım. Dopamin;motivasyon, zevk, ilgi, ödül ve dürtü kontrolünü sağlayan ve hafızayı güçlendiren hormondur. Dopamin hormonu mutluluk ve haz alma sırasında salgılanır. Dopamin miktarı, dengesiz beslenme, demir eksikliği, stres, menapoz ile östrojen düşüklüğü, uykusuzluk veya sık depresyon ilacı kullanımı nedeniyle düşebilir. Serotonin; doğal bir duygu durum düzenleyicisidir. Mutluluk, huzur, rahatlık hissettiren madde olarak bilinir. Duygusal dengemizden, uyku düzenimize, yeme alışkanlıklarına ve sindirim sistemimizin iyi çalışmasına kadar birçok etkisi vardır. Serotonin hormonu eksikliğinde depresyon, başağrısı, obezite, hiperaktivite gibi sorunların temelini oluşturmaktadır. Mide ve bağırsaklarda kas hareketini kolaylaştırır, ağrı sisteminde rol oynar ve ayrıca sağlıklı bir uyku uyumamızı sağlar.
Gaba:Aşırı hareketli, pratik ve işkolik kişilerde beyin GABA maddesini aşırı hızlı tüketir. Bu kişilerde sinir hücreleri daha fazla mesai yaptığından elektrik uyarısı daha fazladır. İç sıkıntısı ve midenizde düğümlenme hissi, bir türlü organize olamadığınız için sıklıkla randevularınıza yetişememe ya da işlerinizi zamanında bitirememe, aynı anda bir çok işi yapmaya çalıştığınız halde günün sonunda çok azını yapabilme, her şey yolunda gitse de her an üzülecek yeni sebepler bulma, bir türlü rahatlayamama veya sebepsiz kalp çarpıntılarınız varsa GABA eksikliğinden şüphelenmek gerekir. Oksitosin; sarılma gibi ten teması, doğum, emzirme dönemi ve cinsel aktivite sırasında vücutta düzeyi yükseldiği için aşk hormonu olarak da bilinir. Biriyle bağ kurduğunuzda ya da güven ve sadakat duygularının yoğun hissedildiği anlarda ön plana çıkar. Aşık olduğunuzda da oksitosin salınır. Kadınlarda daha yüksek düzeylerdedir. Özellikle doğum ve bebek emzirme sırasında bebek ile anne arasında güçlü ilişkinin kurulmasını sağlayan ana hormondur. Empati, duygu durum, güven, cinsel aktivite, sosyal ilişkilerin kurulması oksitosin için önemli görevlerdir. Kortizol düzeylerini azaltır. Ağrı eşiğini yükseltir. Oksitosin salınımı sosyal ilişkilerin ve ikili ilişkilerin gücünü artırır. Bu hormonları dengelemek adına neler yapmalı??
• Kan şekeri ve kolesterolü artıran besinlerden uzak dur,
• Günde 15 dakika güneş ışığına çık,
• Haftada 5 gün açık havada 30 dakika yürü, mutlu olduğunuz bir işte çalış
• Hep söylüyorum….Hobiler edin
• Günde 8 saat gece uykusu bu hormonların üretimi için çok önemlidir.
• Beyninizin zevk merkezini yoran, hormonları hızlı tüketen heyecan arayışı davranışlarda aşırıya kaçmayın
• Açık havada yapılan egzersizler ve güneş ışığından faydalanma en iyi yoldur
• Özellikle sabah erken saatlerde güneş ışığı çok çok yararlıdır
• Egzersiz serotoninin öncü maddesi olan L-triptofan salgısını artırarak serotonini yükseltir
• Ayrıca, L-triptofan besin desteği ve B6 vitamini kullanabilirsiniz
• Bunun yanında protein alımına dikkat edin. Yumurta, hindi, yağsız et, avokado, soya, muz, badem ve fındık, baklagiller ve kuru meyveler L-triptofandan zengindir. Muz, avokado, ıspanak, kırmızı et, patates, bezelye, bira mayası, yumurta, baklagiller, kuruyemişler B6 vitamininden zengindir.
• Magnezyum takviyesi çok çok önemli • Kafein tüketimini azalt,
• Sigarayı,alkolü azalt ve bırak..
• Masaj yaptırmak,meditasyon,yoga, sallanmak ve namaz kılmak serotonin,dopamin üretimini engelleyen stres hormonu kortizolü azaltacaktır. Peki hangi besinler bu hormonların seviyelerini arttırır? Örneğin, kolaylıkla bulabileceğiniz L- tirozin bir protein ekstresidir. Doğal bir besin desteğidir ve vücutta dopamin miktarını artırır. Elma, muz, çilek, karpuz, peynir, yoğurt, yumurta, enginar, kırmızı pancar, brokoli, ıspanak, lahana turşusu, zerdeçal, badem, yulaf ezmesi, yeşil çay, deniz ürünleri, tavuk gibi besinler ile E ve C vitaminleri dopamin düzeylerini arttırır. GABA, B6 vitamini ve magnezyum takviyesi kullanabilirsiniz. Magnezyum ve B6 vitamini beyinde GABA miktarını artırır. Ayrıca kahverengi pirinç, ıspanak, elma, muz, ciğer-sakatat, bezelye, brokoli, havuç, mısır, fıstık, soğan, patates, mantar, domates gibi bazı gıdalar bol miktarda GABA içerir. Listeye eklenecek en önemli besinlerden bir tanesi de probiyotik olan evde yapılmış kefir ve yoğurttur. GABA düzeylerini artırmanın bir yolu da egzersiz yapmaktır ve yoga en iyi GABA kaynağıdır. Oksitosin üretimi için vitamin D çok önemlidir. En ideal D vitamini kaynağı güneş ışığıdır. C vitamini ve Magnezyum da oksitosin üretiminde rol alırlar. Badem, kabak çekirdeği, muz, siyah çikolata, ıspanak en iyi magnezyum kaynaklarıdır. Melatonin adlı beyinde salınan uyku hormonu da oksitosin salınmasını artırır. Sosyal ilişkilerinizde, dostlarınız, akrabalarınızla tokalaşmak, onlara sarılmak gibi fiziksel temaslar çok önemlidir. Her gün sadece 10 saniye sevdiklerinize sarılmak, evcil hayvanınızı sevmek bile oksitosin miktarınızı artırarak sizi mutlu yapar. Masaj yaptırmak, yoga yapmak, müzik dinlemek, soğuk veya ılık su ile duş almak da oksitosini artırır. Serotoninin düştüğünü nasıl anlayabiliriz? Tüm bu yakınmalar yanında geceleri uykudan bile uyanıp yemek yeme isteği hissediyorsanız ve kilo veremiyorsanız dikkat edin! Beyin serotonin seviyeniz azalmış olabilir. Serotonin seviyeniz azaldıkça şekerli gıdalar tüketme ihtiyacı hissedersiniz, ancak bu gıdaları tükettiğinizde daha da depresif olabilirsiniz. GABA hormonu beyin dalgalarının uyumlu çalışmasını sağlayarak beynin dinlenmesine olanak verir. Beyne ‘sakinleştirici’ etki sağlar. Böylece daha sakin ve kontrollü oluruz. Özellikle yoğun geçen bir günün sonunda duygularımızı ve beynimizi sakinleştirir. Rahatlatıcı etkisi ile uyku problemi olan kişilerde uyku kalitesini artırır Bu yılda mutluluk, sağlık ve huzur dile…Ve yeni yepyeni kararlar al ama onları uygula, bu sefer erteleme!!Hayattan ne istediğini bilmeli, sahip olduklarına şükretmelisin,Her sabah güneşin doğuşunu izlemeli,bir yaprağa düşen çiğ tanesine dokunmalısın,ve hep en güzel hayatın senin hayatın olduğuna inanmalısın. Mutluluk, sağlık ve huzur dileklerimle…
Paylaş: